• ساعت : ۱۰:۳۰:۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ 
  • کد خبر : ۲۸۶۲
دستاورد شهرداری تنكابن در نمایشگاه شهر ایده آل در بندرعباس در حوزه سگ های بلاصاحب شهر
 
 

دستاورد شهرداری تنکابن در نمایشگاه شهر ایده آل در بندرعباس در حوزه سگ های بلاصاحب شهر

معرفی و شرحی بر آنچه در حال اجرایی شدن در حوزه سگ های بلاصاحب در شهر تنکابن به همت شهرداری تنکابن و انجمن حامیان حیوانات در حال انجام است .

مرکز عقیم سازی و نگهداری موقت شهرداری تنکابن در آذرماه امسال بعد از یک دوره ی آزمایشی سه ماه بین انجمن حامیان حیوانات شهرستان و شهرداری تنکابن بصورت رسمی در آذرماه ۹۷ راه‌اندازی شده تا با فعالیت آن اقدام مؤثری در کنترل جمعیت سگ‌های بی سرپرست شهر تنکابن صورت گیرد.

طی چند سال اخیر اقدامات مختلفی در راستای کنترل جمعیت سگ‌های بی سرپرست در کشور به انجام رسید که هیچیک از این روش‌ها اعم از روش‌های خشن یا مرگ آرام نتوانست نتایج مطلوبی را در راستای کنترل تعداد سگ‌های بلاصاحب حاصل کند.

عقیم کردن سگ‌ های بلاصاحب  روشی است که در کشورهایی همچون ترکیه و سنگاپور به اجرا درآمده است، و ایجاد مرکزی برای عقیم کردن سگ‌‌های  بلاصاحب توسط انجمن حامیان حیوانات شهرستان به مدیریت شهرداری تنکابن ارائه و با اخذ موافقت مسئولان در راستای اجرای بخشی از مصوبه و دستورالعمل سال ۸۷ مربوطه این مرکز راه‌اندازی شد.

 یکی از خطرات ناشی از افزایش سگ‌های بلاصاحب  بیماری‌زایی آنان می باشد که بیماری هاری بیماری مشترک بین انسان و سگ است که با کنترل سگ‌های بلاصاحب می‌توان از سرایت آن جلوگیری کرد.

انجام درمان بیماری‌های انگلی این حیوان و واکسیناسیون آن در این مرکز و کیست هیداتیک و بیماری‌های عفونی گوارشی این حیوانات نیز قابل انتقال به انسان است اما، برخلاف عقیده رایج، معدوم کردن این حیوانات تنها راه کاهش آنها و کنترل بیماری‌های ناشی از ارتباط آنها با انسان نیست.

عقیم‌_سازی یک راهکار مناسب و مؤثر در کنترل تعداد این حیوانات می باشد.آرام شدن و کم شدن حالت تهاجمی از نتایج عقیم شدن این حیوانات است و همچنین لزوم ترویج فرهنگ برخورد مناسب با این حیوانات در میان مردم نیز عامل دیگر موفقیت و پایداری  این کار می باشد.

 معدوم کردن این حیوانات چرخه محیط زیست را به هم می‌زند چرا که آنها برای کنترل جمعیت دیگر جانواران مفید هستند و وجود این حیوانات بویژه در اطراف روستاها روستاییان و احشام را از خطر حمله گرگ‌ها بویژه در فصل سرما در امان نگاه می‌دارد. آنها قسمتی از حیات وحش بوده و به تعادل چرخه طبیعت کمک می‌کنند .

روال کار به سه ترتیب زیر اجرا می شود .

-          مرحله شناسایی کانون های سگ های بلاصاحب و  زنده گیری

-         مرحله درمانی واکسیناسیون

-          عقیم سازی و نگهداری موقت تا اتمام کامل درمان

-          قلاده و پلاک گذاری گوش و رها سازی در حاشیه شهر

 مرحله اول : مرحله  شناسایی کانون های سگ های بلاصاحب و زنده گیری

 ابتدا به ساکن مراکز و کانون های اصلی این حیوانات در شهر و حومه شهر شناسایی می شود . بدلیل غریزه عاطفی و حس وفاداری سگ ها بعضا حومه و قلمرو خاصی از مناطق را عهده دار هستند که الویت با این مناطق در دستور کار قرار میگیرد.

 سپس مرحله زنده گیری به سه روش کلی انجام می پذیرید.

-         زنده گیری دستی

-         زنده گیری با دستگاه خفت گیر

-         زنده گیری با دارت بیهوشی

در مرحله اول بدلیل ارتباط انسانی و حس خونگرمی حیوان های داخل شهر با انسان بیشترین روش زنده گیری به این روش می باشد و بصورت دستی انجام میگیرد.

مرحله دوم : زمانی که امکان برقراری ارتباط نزدیک با حیوان میّسر نباشد از وسیله ایی بنام خفت گیر بهره میبرند که مورد استفاده آتش نشانان نیز در جهت گرفتن حیوانات استفاده می شود.

مرحله سوم : بعضا شاهد بیماری هاری و یا به لحاظ حمله و تهاجمی بودن در سگ ها و یا هنگام فصل جفت گیری ها بدلیل حس پرخشگری شدید سگ ها از روش دارت بیهوشی استفاده میکنند

که با پرتاب دارت بیهوشی و یا تفنگ مجهز به تیر بیهوشی جهت زنده گیری حیوان استفاده میکنند که این روش به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد چرا که سگ ها حیوانات عاطفی و خونگرم نسبت به دیگر حیوانات هستند.

مرحله ۲ : مرحله درمانی واکسیناسیون ، عقیم‌سازی و نگهداری موقت

حیوان بعد از زنده گیری قبل از ورود به مرکز توسط متصدیان مورد شستشو و ضدعفونی با اب گرم و مواد شوینده مخصوص سگ قرار گیرد و سپس خشک کردن با وسایل گرمایشی و سشوار به داخل مرکز نگهداری موقت انتقال پیدا می کند و توسط پزشک مرکز مورد معاینه اولیه و واکسیناسیون ها مورد لازم قرار میگیرد.

نکته : یکی از مواردی مهمی که در این بخش باید لحاظ گردد غربال گری سگ های دارای مریضی جرب (ریزش مو) می باشد که باید تا قبل از ورود به مرکز طی یک ماه بصورت جداگانه مورد درمان دارویی قرار گیرد و سپس وارد مرکز نگهداری موقت قرار گیرد. سگ ها تا یک هفته قبل عمل عقیم سازی در این مرکز نگهداری و مورد درمان و واکسیناسیون قرار میگیرند و بلحاظ تغذیه ایی و شرایط جهت عمل محیا می شوند.۴۸ ساعت قبل عمل می بایست از غذای های نرم و ۲۴ ساعت قبل عمل نیز ترجیحا غذای سبکی داده شود.

عقیم سازی حیوانات توسط پزشک جراح و کمک جراح در کانکس مجهزی که بدین منظور تهیه شده انجام میگیرد و در این مرحله نیز پلاک گذاری بروی گوش جهت شناسایی حیوان انجام میگیرد و حیوان مورد نظر دوباره به مرکز موقت انتقال داده میشود و بمدت ۱۰ الی ۱۴جهت سپری شدن دوره ریکاوری در مرکز موقت ، نگهداری می شود. که در هفته دوم بخیه ها توسط پزشک مرکز کشیده می‌شود. و بعد از اتمام دوره ریکاوری آماده مرحله سوم و رهاسازی می شود. 

مرحله سوم : قلاده‌گذاری پلاک‌گذاری و رهاسازی

 در حین عمل عقیم سازی ، پلاک گذاری روی گوش حیوان انجام میشود.که حاوی کد سگ عقیم سازی می باشد و اطلاعات حیوان اعم از مشخصات اولیه حیوان ، نوع واکسیناسیون ،نوع بیماری درمان شده ،سن و زمان و محل رها سازی با توجه به کد فوق در سامانه ثبت میشود.

به جهت ایجاد فرهنگ سازی بین شهروندان و ایجاد باور مثبت و روانی در خصوص واکسیناسیون و عدم بیماری در سگ ها قلاده گذاری انجام می‌شود این قلاده ها دارای آرم شهرداری  و  آرم انجمن حمایت حیوانات  هستند و با جنس مخصوص برزنتی جهت مقاومت در برابر بارندگی و گرما و همچنین با الیاف رویی شبرنگی دوخته شده تا در هنگام عبور از خیابان و جاده ها تاریک در اثر برخورد نور خودرو ها نمایانگر این حیوان باشد و از بروز تصادف جلوگیری گردد. بعد قلاده گذاری حیوان مورد نظر به نقاط مخصوصی از حواشی شهر برده و رهاسازی می‌گردد و توسط انجمن حامیان کنترل و غذارسانی انجام می شود‌.

 

بخش ساختاری و ابنیه ایی و تجهیزات

متراژ بنای مرکز عقیم سازی : ۵۰ متر (محل نگهداری باید دارای اطاقک جداگانه حیوان باشد)

تعداد نگهداری :۵ حیوان

متراژ ابنیه مرکز جراحی عقیم سازی : کانکس ۱۲ متری

مشخصات فنی : اتاق بلوکی با دوپنجره و حاوی دو عدد فن صنعتی بزرگ جهت تهویه هوا ، کف سرامیک با قابلیت شستشو

محل نگهداری حیوان با ابعاد ۱.۵ در ۱.۵ با زیر پایه پالت چوبی جهت انتقال هوا و گرم بودن و نظافت و مسائل ضدعفونی حیوان لحاظ می شود که به محل خواب و استراحت حیوان نامیده می شود که به طول یک متر در ۷۰ سانت تعبیه شده و الباقی فضا برای گردش بعد از عمل تعبیه شده است. حیوان در اتاقک نگهداری به جهت حضور سگ های نر و ماده با زنجیر بسته می باشد.

تجیزات مرکز عقیم‌سازی : مرکز عقیم سازی در مجاورت مرکز نگهداری تعبیه شده است مرکز فوق یک کانکس ۱۲ متری با تجیزات کامل جهت جراحی یک حیوان می باشد.

-         ست جراحی

-         سیستم روشنایی (چراغ عمل) با امکان ضدعفونی کننده

-         لباس جراحی

-         داروهای بیهوشی و سرنگ

-         میزجراحی استیل

-         ترالی جراحی

-         دستگاه ضدعفونی (فور)

-         دستگاه پمپ ضدعفونی

-         مواد ضدعفونی

-         سطل بزرگ مخصوص حمل و نقل

-         سطل زباله کوچک دو عدد

-         رو تختی جراحی

-         نخ بخیه ،دستکش جراحی ،تیغ جراحی

-         شان و گان جراحی

-          

واکسن و قرص های اعمالی در ورود به مرکز 

-         واکسن ۷ گانه

-         قرص ضدانگل

-         آمپول ایورمکتین

تشریح اقدامات فوق بخشی از شیوه اقدامات شهرداری تنکابن با همکاری انجمن حامیان حیوانات شهر بوده است.

نکته : هر گونه ورود به مرکز عقیم سازی و نگهداری حیوانات  به جهت رعایت مسائل بهداشتی منوط به همراه داشتن کارت تردد می باشد که توسط واحد ارتباطات و امور فرهنگی (روابط عمومی) شهرداری صادر می شود در غیر اینصورت از ورود افراد جلوگیری به عمل می آید.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0